Inovácie

RIVTAC®

Technológia RIVTAC® je úplne nový spojovací proces.

 

Spájanie vysokou rýchlosťou

RIVTAC® prináša revolúciu do sériovej výroby, RIVTAC® zaisťuje ešte vyššiu efektivitu.

Inovativní spoje pro automobily budoucnosti: Pod názvem RIVTAC® jsme vyvinuli zcela nový spojovací proces, který je již dnes přizpůsoben aktuálním i budoucím požadavkům automobilového průmyslu.
Svůj „křest ohněm“ absolvovala tato nová technologie při hojně diskutované studii „Light Car“, která byla prezentována na ženevském Autosalonu 2010. V roce 2013 následovalo úspěšné spuštění v sériové výrobě, a to s vysokou rychlostí.

This product is made by Böllhoff

Riešenie

 

Rýchlonity RIVTAC®

U této inovativní metody mechanického spojování se pomocný spojovací prostředek podobný hřebíku, vkládací čep, vysokou rychlostí zarazí do nepředvrtaných spojovaných dílů. Ogivální hrot vkládacího čepu přitom pronikne materiálem bez vytváření výstupků. Pevnosti spoje ve spodním spojovaném dílu je dosaženo kombinací upevňovacích mechanismů silového a tvarového styku.

Východzia situácia

 

Nič nie stálé - okrem zmeny.

To platí zejména pro výrobu karoserií v automobilovém průmyslu. Vyšší komfort, dynamika jízdy a bezpečnost, nižší hmotnost a spotřeba – to vše při současném snížení nákladů na výrobu a produkci. Požadavky, které výrazně změnily kombinaci materiálů u automobilu. Ocel, lehké kovy a plasty jsou stejně jako předtím nejdůležitější materiály, přesto v těchto skupinách existuje celá řada nových kompozitních sestav a jejich vzájemných alternativ.
Trend vývoje, kterým je zvyšování účinnosti vozidel pomocí důsledné lehké konstrukce, vyžaduje mimo jiné  funkčně optimalizované kokilové a tlakové odlitky, které představují pro spojovací techniku obzvláště náročnou výzvu. Především je nutné často tepelně zpracované díly spojovat za studena, aby zůstaly zachovány jejich materiálové vlastnosti. Dále jsou díly zpravidla přístupné jen z jedné strany. A v neposlední řadě chtějí konstruktéři používat s ohledem na náklady pokud možno jen jeden pracovní krok bez předvrtání.

Výsledok

 

Budúci potenciál

Při přístupnosti jen z jedné strany narážejí tradiční metody odpovídající aktuálnímu stavu techniky velmi rychle na své hranice možností. Na rozdíl od spojování čepy. Zde lze procesně bezpečně spojovat také vysoce pevné díly a profily s pevností více než 1 000 MPa nebo také vícevrstvé spoje. A to s vysloveně dobrými pevnostními vlastnostmi. Tato metoda tak splňuje vysoké požadavky bezpečnostně relevantních spojů a umožňuje přitom také ideální kombinaci s lepením.
Díky krátké době spojování, která trvá výrazně méně než jednu sekundu, je tento proces více než třikrát rychlejší než například přímé prošroubování. Působivé doby taktu – s adekvátně atraktivními potenciály pro snížení nákladů. Příjemný bonus pro logistiku u uživatele: Spojovací prvek lze používat téměř univerzálně.
Spojování čepy představovalo náš odvážný krok kupředu a dlouhodobé zdůraznění inovační síly našeho podniku. Za tímto procesem se ostatně skrývá špičková technologie ve své vrcholné dokonalosti. Jako zvláštní výzvy se na jedné straně prokázaly geometrie vkládacích čepů a materiálové složení spojovacího prvku. Na druhé straně umožňovaly čepy nýtování potřebnou vysokou rychlostí. Výsledek spojený s intenzivními výzkumnými aktivitami splňuje aktuální i budoucí požadavky zejména ve výrobě karoserií.

Na stiahnutie

Viac informácií: related downloads.

Ak chcete vedieť viac, stiahnite si príslušný katalóg/brožúru.

Názov Jazyk Verzia Súbor Na stiahnutie
RIVTAC® Automation P
spojování čepy při vysoké rychlosti
angličtina 01/2020 1664 kB / PDF
angličtina 01/2020 1664 kb / PDF

Na zobrazenie dokumentov PDF potrebujete bezplatnú aplikáciu Adobe Acrobat Reader.

Viac informácií

Chcete objaviť ešte viac zo sveta spojov?

Tu nájdete informácie o úspešných aplikáciách